Det finns kläder som man alltid har på sig. Jag menar inte underkläder som strumpor och kalsonger och så utan såna där sköna ytterplagg som liksom åker på av bara farten. Ni vet dom där som en vacker dag är helt utnötta och man finner sig undrande över hur det gick till, dom var ju alldeles nya för ett par år sen bara.
Jag har flera såna men av alla så är det tre som sticker ut lite extra.
Buffen
Är inte en Buff egentligen då Buff är ett varumärke, men ändå. Hör till klubbdressen för IK Jarl som jag tävlade för 2013 och sitter runt halsen så fort det skidas. Även vid kyligare cykling åker den på. Har nu fått konkurrens av en annan buff men den är inte riktigt lika skön. Jarl-buffen var svart från början men börjar bli mer grå nu.
Västen
Kommer precis som buffen från från IK Jarl. En Dählie-väst som är nästan omöjligt varm. Sitter ockå alltid på. Oftast svettas jag floder under den men vill ändå inte skida utan. Makalöst skön sak.
![]() |
Buff och väst |
Hjälmmössan
Heter det så egentligen?
Spelar mindre roll, det är iaf ingen bandana för det kommer ni aldrig att få se mig i.
Det är en tunn liten mössa som värmer när det är lite kyligt och håller svetten borta från ansiktet när det är varmt. Köptes i Spanien 2013 eller -14 och sitter alltid på huvet om det inte är jättekallt, då åker en varmare mössa på. Skulle behöva ett par till.
![]() |
Bästa mössan |
Vad håller du på att slita ut just nu?
Jag är en jävel på att slita ut jeans, äger snart inga som inte har hål nånstans där det inte ska vara hål…
Det där.
Varför går alla jeans sönder i grenen, och när dom gör det gör alla det samtidigt. Sjukt störigt.
Grenen och vänster knä (helt oklart varför)
Grenen och höger knä här! Störigt värre!
Du slet i alla fal ut dina hemskt…..fina…mjukisbyxor. Till allas vår glädje 😉
Underbar bild på mannen (du) med frost i skägget!
Jeans är jag duktig på att slita ut, helt beroende på att jag nästan dagligen använder sådana… 😉