Tänk vad vi har

Trots att skaren och spåren är stenhårda och det är riktigt knepigt att skejta så går det inte att låta bli att ge sig upp på fjället när vädret bjuder upp till dans. I dag fick vi sällskap av familjen Bodin. Cissis pojkvän med syster och föräldrar.


Tonvikten idag låg på njutning och fika. Första fika- och solhänget tog vi vid Fallmorans fäbod. Vi hade laddat upp med mackor och kakor/bullar. Kaffe och choklad. Gott om’ett. En lång rast i solen.


Efter det vidare mot Jaktstugan för våffla. Dom tre senaste gångerna vi varit ute, i lördags, söndags och nu idag så har hi hamnat på Jaktstugan. Stammisar liksom. Men så har dom ju bästa våfflan i närområdet också.

Precis när vi slagit ner rumporna vid bordet så kommer en entusiastisk pappa Bodin och meddelar att det står en Tjädertupp utanför.

Ut och kolla, och minsann. Står han inte där och ser stolt ut.


När våfflorna var uppätna och fått vila i magen så var det bara hemåt kvar. Ytterligare en grymt fin dag med skidor under fötterna i våra härliga fjäll till handlingarna.


Tänk vad vi har runt knuten. Det är inte utan att man känner sig lite bortskämd.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *