Vasaloppet lite från sidan
Som support och serviceteam får man se saker som man missar annars. Dagens höjdare var starten som blev rätt kaosartad:
Det ser ut som nån på högerkanten i elitledet är lite väl het och försöker köra igenom startnätet. Resten av fältet följer naturligtvis efter och kaoset är ett faktum. Rätt tragiskt just då, kul på film så här efteråt.
Det kryllar av udda stilar i spåret, både åk- och klädstilar. Att en del inte svettas ihjäl och andra ö h t kan ta sig i mål är ett under. En kille jag såg hade så korta stavar att han knappt kunde resa sig när han stakade.
Lite bilder blev det iaf. Dom flesta naturligtvis på Helena som gjorde det riktig bra i skitföret och gled in på 8.09. Jag har inte orkat redigera nåt så ni får ta dom som dom är.
![]() |
Fighting face på upploppet |
![]() |
Staka, staka |
![]() |
Under portalen, hela vägen in i kaklet |
![]() |
Glad i mål |
Lämna en kommentar Avbryt svar
fotografhassegustafsson
Copyright 2022 - Hasse Gustafsson
"Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it." - Ferris Bueller
"Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it." - Ferris Bueller
Tack så mycket för all support i går. Du är den bästa som finns!